Články‎ > ‎...‎ > ‎

VII.01. Choďte a urobte prievan!

uverejnené 1. 11. 2016, 10:08 používateľom Jozef Možiešik   [ aktualizované 1. 11. 2016, 10:09 ]
Slovo pre animátora: Výcvikový rok miništrantov opäť začíname s duchovnou obnovou. Najprv sa vyrozprávajte, povedzte si zážitky a potom sa pomodlite k Duchu Svätému. Nasleduje čítanie zo Svätého písma - text je uvedený nižšie. Aj výklad prečítajte ihneď. Na konci textu miništrantom môžete rozdať papieriky s otázkami na spytovanie svedomia na tému: „Kto je pre mňa celebritou?“ Ak máte spovedné zrkadlá, ponúknite im ich. Bolo by fantastické, keby sa program zavŕšil spoveďami a svätou omšou. Nezabudnite teda pozvať duchovného otca! Ak by nemal čas, urobte si krátku adoráciu pred Bohostánkom a pomodlite sa litánie, alebo časť ruženca. Na záver pripravte agapé a plánovanie akcií na najbližšie obdobie.

Materiál: Perá, papiere, Sväté písmo, Spovedné zrkadlá, modlitebná knižka, kalendár, jedlo na agapé.

Metodika: Nasledujme len pozitívne vzory!

Božie Slovo na úvod

Niektorí z tých, čo sa cez sviatky prišli klaňať Bohu, boli Gréci.  Pristúpili k Filipovi, ktorý bol z galilejskej Betsaidy, a prosili ho: „Pane, chceli by sme vidieť Ježiša.“ Filip šiel a povedal to Ondrejovi. Ondrej a Filip to išli povedať Ježišovi. Ježiš im odpovedal: „Nadišla hodina, aby bol Syn človeka oslávený. Veru, veru, hovorím vám: Ak pšeničné zrno nepadne do zeme a neodumrie, ostane samo. Ale ak odumrie, prinesie veľkú úrodu. Kto miluje svoj život, stratí ho, a kto svoj život nenávidí na tomto svete, zachráni si ho pre večný život. Ak mi niekto slúži, nech ma nasleduje! A kde som ja, tam bude aj môj služobník. Kto bude mne slúžiť, toho poctí Otec. Teraz je moja duša vzrušená. Čo mám povedať? Otče, zachráň ma pred touto hodinou? Veď práve pre túto hodinu som prišiel. (Jn 12, 20-27).

Voľne prerozprávaj, alebo prečítaj: Zvesť o Ježišovi sa dostala už aj do Grécka. Šírili sa o ňom zvesti, čo učí, čo robí, čo všetko dokáže... Preto sa ani nečudujeme, že Gréci boli naň zvedaví. Môžeme si len domyslieť, ako ho pretriasali v reči: „Kto vie ako vyzerá... Nebude tučný? Akú módu sleduje? A či si pestuje aj bradu? A je filozofický zdatný? Kto vie, ktorému športu fandí? Možno hovorí aj vtipy... A vsadí si na arabské či macedónske kone?“ Išlo asi o také bežné chlapské reči.

A práve teraz, keď boli v Jeruzaleme na slávnosti, mali príležitosť vidieť ho. (Šanca urobiť si selfie snímku bola veľká... No zatiaľ nereálna, iba v mysli... :-)). Ale ako sa k nemu dostať? I išli na to po známosti: Apoštol Filip mal grécke meno a teda isto mal s Grékmi niečo spoločné... Našli ho i oslovili. A s Ondrejom akoby Ježišovi povedali: „Rabbi, tvoja sláva už došla až do Grécka. Poď to ešte umocniť... Využi situáciu a poď medzi nich! Urobíš si reklamu... Zíde sa ti to!“

Ale Ježiš sa neponáhľal zakývať svojim fanúšikom. Nie, nezdvihne nad hlavy ruky a nepovie: „Ďakujem, ďakujem...“ Ba apoštolom odpovedá tak trochu čudne. Hovorí o svojom konci, o odumretí zrna, o potrebe obety, o večnom živote. A že až vtedy bude slávny. Nuž a k tejto sláve pozýva aj iných. I tých z Grécka. Boh Otec je toho zárukou. A Filip i Ondrej istotne zostali prekvapení.

Myšlienky na zamyslenie: Ježiš nechcel byť plytkou celebritou. Takými sa svet hemží neustále. On priniesol hlbšie témy a otázky. Ale tento pojašený svet, akoby nutne potreboval zlatom ovešané celebrity. V čom teda spočíva sila týchto mediálnych idolov? Predovšetkým sú to osoby, ktorým sa chcú mladí ľudia pripodobniť, priblížiť. Niečím ich priťahujú. A tak napodobňujú ich prístup k životu, ba i situácie riešia podľa ich návodu. Ich hodnotami sa inšpirujú, podľa nich sa správajú a osvojujú si ich filozofiu života... Mladí ich až „zbožňujú“. Slovo príliš odvážne, ale dnes už bežne používané! Veď aj výtvory „celebrít“ sa už „krstia“! Viac, než čudné! Mladí nosia symboly a znaky, ktorými sa im pripodobňujú... A hoci táto „hviezda“ mohla žiť dávno, predsa ovplyvňuje ich postoje. Ak to bol, alebo je dobrý človek, nie je problém. Ak však je celebrita čudná, kontroverzná až perverzná, čo na nej budú napodobňovať? To zlo? V tom je problém celebrít!

Sú však aj osoby, hviezdy, ktoré mladým pomáhajú dobre žiť. Patria medzi nich športovci, speváci, ale najmä svätci... Ľudia, ktorí dokážu prebúdzať túžbu po Bohu a dobrom živote sú nesmierne cenní. Hej, tí sú významní, ktorí dokážu prebúdzať existenciálne otázky typu: „Načo žijem? Čo bude po smrti? Ako môžem prežiť hodnotný život...? Keď on, prečo nie ja? Ozaj, dá sa dobre žiť!“ Svätci sú tí, ktorí to hovoria priamo, šíria lásku a sú nám vzorom, ako sa žije s Bohom.

Otázky do ticha. Pri celebritách si musíme klásť otázky na hlbší zmysel vecí. Musíme byť opatrní a odhaliť ich posolstvo. Aby sme hocikoho nepozvali do svojho srdca. Aby nás nezotročili svojimi názormi, zvykmi, správaním... Preto si položte pár otázok, aby ste zistili, ako silne ste pod ich vplyvom. (Otázky môže čítať hlavný miništrant, alebo môžu byť aj napísané na lístočkoch).

„Kto je pre teba celebritou? Koho máš v izbe na stene? Koho na záchode? Koho na obrazovke svojho počítača či mobilu? Čím si to zaslúžil? Čo dobre urobil? A koho máš na „stene“ svojho srdca? Ježiš to už asi nie je... Či áno? Máš niekoho, komu by si sa chcel podobať? Prečo? Čo na celebritách ľudia obdivujú? Stojí to za to? Čím mimoriadnym sa vyznačujú? Museli na sebe pracovať, alebo to dostali do vienka od Pána Boha? Ktorí svätci sú pre teba vzorom? Aký je rozdiel medzi svätcom a mediálnou celebritou? Aký život sa oplatí žiť? Kto sa bude smiať na konci, pri večnom súde? Máš aj ty dary, za ktoré si Bohu vďačný? Ako ich využívaš pre dobro druhých?“

Aktivita na stretnutie: 1. Hovorí sa, že niektorí ľudia sú do roboty ako lev: „Zarevú a zaľahnú!“ Kto vie, čo všetko vedia robiť celebrity... No sme zvedaví, čo vieš robiť ty. Veríme, že s tebou je to inak. Otestuj sa, ktoré z uvedených prác by si zvládol. Stačí odpovedať „áno“ alebo „nie“. Takže, vedel by si...

1. Spíliť strom? 2. Tepovať koberec? 3. Kosiť kosou trávu? 4. Podojiť kravu? 5. Rozložiť v prírode oheň? 6. Zaštopkať ponožku? 7. Prišiť gombík? 8. Zamiesiť múku na chlieb? 9. Zasadiť stromček? 10. Urobiť maltu na omietku? 11. Uvariť aspoň niekoľko jedál? 12. Okopávať zemiaky? 13. Jazdiť s konským záprahom? 14. Zavariť kompót? 15. Hrať na nejaký hudobný nástroj? 16. Vedel by si poskytnúť prvú pomoc? 17. Zaštepiť stromček? 18. Dať žrať prasaťu? 19. Vykopať meter hlbokú jamu? 20. Nakrájať chlieb? 21. Pozametať izbu? 22. Umyť pripečený pekáč? 23. Vyprať tričko? 24. Vyžehliť košeľu? 25. Zabiť klinec? 26. Vymeniť dieťaťu plienku? 27. 28. Natlačiť kapustu? 29. Narúbať drevo? 30. Obrúsiť pilníkom železo? A vôbec, už si skutočne pracoval?. 

Vyhodnotenie: Tak koľko máš plusových bodov? Viac ako polovicu? Alebo si mimo reality a jediné čo vieš, je ďobkať do mobilu a hrať na ňom osprostievajúcu hru s tehličkami? :(. Akokoľvek, remeslo má zlaté dno. A zručný človek je prínosom pre spoločnosť, i rodinu... Tragédiou mnohých ľudí je však to, že sú unavení životom a nie prácou. Ak chceš byť celebritou, modlitbou a prácou by to išlo dosiahnuť!

2. Väčšinou sa obdivujú ľudia, ktorí narobia veľa rozruchu, buntošia, sú extravagantní, bez hanby... No sú aj ľudia tichí, ktorí majú zvláštne čaro, vedia pomôcť i povzbudiť, keď sa niekto ocitne v kríze... To je pravá celebrita! Máš aj ty dar povzbudivého slova? Urob si minitest. (Test je dobre urobiť na záver duchovnej obnovy, lebo istotne bude pri tom veľa hrmotu a debaty).


1. Rád komunikuješ?

A) Nie, som samotár. B) Mám rád ticho i rozhovor. C) Jazyk mi chodí ako švihadlo.

2. Zamýšľaš sa, čo je dobré a čo zlé?

A) Výnimočne. B) Áno, rád zvažujem veci. C) Ani mi to nenapadne.

3. Veríš, že sa všetko dobre skončí?

A) Nie, čo sa môže, to sa pokazí! B) Áno, so šťastím. C) Áno, len sa treba snažiť.

4. Často plačeš?

A) Nie, to je pre slabochov! B) Niekedy to príde. C) Áno a je mi potom lepšie.

5. Ceníš si priateľstvo?

A) Áno, veľmi. B) Nie, schytal som zradu. C) Človek musí preraziť sám.

6. Dokážeš nájsť i v ťažkej situácií dobrú vec?

A) Ako kedy. B) Áno, pozerám na veci pozitívne. C) Pochybujem, že sa to dá.

7. Vieš aspoň trochu, ako funguje svedomie?

A) A to je čo? B) Niekedy ho cítim, ale žijem rýchlo. C) Narábam s ním každý deň.

Vyhodnotenie. Najprv body: 1. A0, B2, C1; 2. A1, B2, C0; 3. A0, B1, C2; 4. A0, B2, C1; 5. A2, B0, C1; 6. A1, B2, C0, 7. A0, B1, C2.

14 - 11 bodov: Už si toho dosť prežil na vlastnej koži, preto povzbudiť vieš. Nebojíš sa zastaviť pri problémoch iného. Vhodné slová a spôsoby hľadaj v modlitbe.

8 - 10 bodov: Ešte sa nevieš celkom vžiť do situácie iného. Potreboval by si viac trpezlivosti, lebo ťa to ťahá za svojimi cieľmi. Pros, aby si vedel rozlišovať čo je dôležité.

pod 8 bodov: Máš veľa starosti sám so sebou a pomáhať radou inému? To nevieš, ani nechceš. Máš svoj svet, ale či je ti v ňom aj dobre? Zbav sa zlých návykov a pôjde ti to.

3. Môžete sa porozprávať na témy: „Kto je pre vás vzorom v blízkom okolí? Ktorý svätec je pre vás výnimočný? Poznáte aj športovca, ktorý vás inšpiruje konať dobro? Ktoré vlastnosti by ste od nich radi prevzali? Ako to budete konkrétne napodobňovať v tomto roku?“

A nakoniec si rozoberte najväčší vzor pre náš život: Ježiša Krista. „Čo sa vám na ňom páči? Ako komunikoval? Akú mal povahu? Ktorý jeho čin je pre vás výnimočný? Ktorú hodnotu v jeho duši si najviac ceníte? Dá sa mu aspoň trochu pripodobniť? Ako na to?“

Príbeh: Istý otec sa natešene zveruje svojmu priateľovi: „Predstav si, ten náš Mišo odchádza bývať na internát a berie so sebou všetkých hercov, spevákov, polonahé celebrity i podivných chlapíkov s obrúčkami v nose...“ „Ale veď on je miništrant či nie?,“ prekvapene zareagoval sused. „Hej, ale na to si nedával pozor!“ „A to nevedel, že si vlastne týchto čudákov pozýval do svojej izby?“ „Nuž hádam mu to teraz dôjde!“ Povzdychol si otec a dodal: „A teraz ešte musím po ňom vymaľovať steny a vysvätiť izbu. Zdá sa mi, akoby tam niečím smrdelo...“

Nuž čo myslíte, ako svedčil tento miništrant o tom, že patrí Kristovi? Svätý Hieronym pred svojím obrátením veľmi rád čítaval Senecu a iných vtedajších klasikov. Ale raz sa mu zjavil vo sne Kristus, ktorý mu povedal: „Ty sa nemáš právo nazývať Kristov. Ty si Senecov!“ A veru, Hieronym si to zobral k srdcu a koľko dobra urobil! Teraz je rad na vás.

Predsavzatie: Čo tak urobiť medzi svojimi celebritami „prievan“ a ponechať tam iba tých, ktorí si to ozaj zaslúžia? Čo tak prejsť svoju izbu, mobil a iné médiá a odstrániť z nich tých, ktorí si nezaslúžia, aby prebývali v tvojom priestore a najmä v tvojom srdci? A pomodli sa k svojmu patrónovi, aby sa stal pre teba vzorom a sprevádzal celý rok životom.

Služba Bohu i ľuďom: VII. ročník